Respuesta :

The cost for 5 attendees is $15

Explanation:

The cost for 4 attendees = $12

let the cost of 1 attendees = y

The relationship between attendees and cost is proportional

Let's find the unit cost:

4 attendees = $12

1 attendee = y

y(4) = 1(12)

4y = 12

divide both sides by 4:

4y/4 = 12/4

y = 3

We are to find the cost of 5 attendees

For 1 attendee = $3

For 5 attendees = 3(5) = 15

The cost for 5 attendees is $15