The cost for 5 attendees is $15
Explanation:The cost for 4 attendees = $12
let the cost of 1 attendees = y
The relationship between attendees and cost is proportional
Let's find the unit cost:
4 attendees = $12
1 attendee = y
y(4) = 1(12)
4y = 12
divide both sides by 4:
4y/4 = 12/4
y = 3
We are to find the cost of 5 attendees
For 1 attendee = $3
For 5 attendees = 3(5) = 15
The cost for 5 attendees is $15