Respuesta :

2-quart carton = $9.96

2-pint carton = $3.94

1 quart ------------------ 2 pints

2 quarts --------------- x

x = 4 pints

Now, divide the rpice by the number of pints

a) 9.96/4 = $2.49/pint

b) 3.94/2 = $1.97 pint

Then, it's cheaper to buy a 2-pint carton of non-dairy creamer